top of page

Ali bom lahko tudi jaz kdaj...

  • Writer: Monja
    Monja
  • Feb 2, 2018
  • 2 min read

Updated: Jan 8, 2019

Blog o fleksibilnosti uma in telesa ... predvsem to drugo :)


var. Uttanasana - predklon

Pišem svoj prvi pravi blog zapis in se sprašujem, če že kje obstaja enak temu. Najverjetneje da, pa vseeno, morda ne ravno v slovenščini, vsaj ne v takšni obliki. Pišem, ker menim, da je pomembno, da si drug drugemo ljudje razsvetljujemo pot. Včasih skozi kritiziranje, včasih s puklim naštevanjem dejstev, ni pomembno. Ta zapis morda pomaga nekomu in vesela sem, če je tako! Prijetno branje, razmišljanje in kontempliranje vam želim! :)



“Nevarno za učenca joge je, če misli, da lahko gre v katerikoli položaj kolikor globoko želi, če se bo dovolj potrudil in vložil v vadbo več napora. Še bolj nevarno pa je, če učitelj joge misli enako.”

Včasih je zakrčenost uma tista, ki nam prepreči iti globje v položaj. Najpogosteje je krivo telo, um pa je pogosto tisti, ki nas poškoduje pri poskušanju. Na fleksibilnost telesa vpliva več faktorjev, med drugimi tenzija mišic, tetiv, ligamentov in fascije, živčni sistem, endokrini in imunski sistem ter kompresija kosti in mišic.



Večkrat po vadbah joge dobim vprašanje: Ali bom lahko tudi jaz kdaj šla/šel tako globoko v položaj?



Vsi smo unikatni. Vsako telo je malo drugačno, ima različno dolge mišice, tetive in ligamente, različno "zategnjeno" fascijo in tako tudi rahlo različno oblikovane kosti. V vsakem položaju zato ne moremo izgledati in niti čutiti vsega čisto isto. Skozi čas se z redno vadbo joge mišice podaljšajo in okrepijo, fascija se raztegne in odblokira, vendar pa se oblika kosti ne spremeni. Do neke stopnje tako lahko s pravilno, ciljano vadbo dosežemo določeno stopnjo fleksibilnosti. V določenem trenutku, pa se nam zgodi, da pride do kompresije - stik mesa z mesom, kosti s kostjo ali kosti z mesom/mišico. Ko se zgodi to, še posebej, ko gre za stik kost na kost, je to žal (ali na srečo) zadnja možna točka fleksibilnosti do katere lahko pridemo. Velikokrat se to zgodi v kolčnem, ramenskem sklepu in v hrbtenici. S tem ni nič narobe. Kosti so lahko pri nekom tanke, pri nekom drugem malo debelejše na določenih mestih in pod rahlo različnimi koti. To vpliva na našo končno stopnjo raztegljivosti in s tem tudi na fizično globino jogijskega položaja. Slednja ni najbolj pomembna pri praksi joge. Pomembno je, da jih izvajamo pravilno - da čutimo pravilne skupine mišic, da vzpodbudimo k delovanju določene organe, da umirimo misli, da najdemo sami sebe. Od znotraj. In da vzpostavimo sočutje do svojega telesa. Edino na ta način lahko ohranimo svoje zdravje.


Nevarno za učenca joge je, če misli, da lahko gre v katerikoli položaj kolikor globoko želi, če se bo dovolj potrudil in vložil v vadbo več napora. Še bolj nevarno pa je, če učitelj joge misli enako. Naše kosti so unikatna struktura našega telesa. Odvisno od njihovih oblik, strukture in orientacije bomo lahko v položaj šli globlje ali manj globoko kot ostali. In to je O.K.!


Najverjetneje v svojem življenju ne bomo mogli vsi izvesti polne Raja Kapotasane, vendar bomo z redno vadbo Vinyasa joge lahko vsi nekoč izvedli eno od variacij položajev balansa na rokah, so keep comming to yoga :) ...ampak ne zaradi stoje na glavi.

Pridite poiskat mir v umu in duši. Pridite najdit sebe! <3


M.


Danurasana - most

1 Comment


Petra Krizanec
Petra Krizanec
Jan 06, 2019

Super prvi zapis! Le tako naprej 💓

Like

Dom glasbe in joge NILAYA

Sven Marković, s.p.

Olimje 38, 3254 Podčetrtek

nilaya.info@gmail.com

Web design: Monja&Wix

©All rights reserved 

2024

bottom of page