top of page

Najpomembnejši del prakse joge so Yame in Niyame. 

O JOGI

Obtaja veliko definicij joge. Nekatere od teh so:

  • Joga je proces transformacije (pot z ene točke, do druge - višje; beri drugi odstavek);

  • joga je unija (združitev dveh stvari; tretji odstavek);

  • joga je stanje neločene, neprekinjene in nemotene pozornosti (četrti odstavek).

Joga je znanost in filozofija, oziroma praktična, metodična in sistematična disciplina, katere cilj je pomagati človeku, da se začne zavedati sebe in svojih mentalnih, duhovnih in fizičnih zmožnosti. Na poti proti tej resnici, nas ta disciplina uči zdravega odnosa do sebe (na vseh nivojih), naše družbe, živih bitij in narave okoli nas.

Je pot do cilja, ki si ga sami zastavimo.

Koren besede joga je yuj, kar pomeni združiti, povezati. Zato je beseda joga prevedena kot unija oziroma združitev. V jogijski tradiciji je to v osnovi združitev našega bistva z bistvom univerzuma, oziroma naše duše s kreatorjem/izvirom. No, joga pomeni tudi združitev nas samih s sabo, na fizičnem, mentalnem in duhovnem nivoju in unija nas samih z vsemi ostalimi živimi bitji in naravo okoli nas. Joga je zavedanje povezanosti in enost z vsem kar obstaja.

Najboljša definicija pa se nahaja v prvem poglavju Patanjalijevih Yoga Suter - enih od najpomembnejših jogijskih spisov iz 2. stoletja našega štetja: 1.2 Yogas-citta-vrtti-nirodhah - Yoga is the stilling of the changing states of the mind. (angl. prevod E. Bryant). Slovenski prevod bi se glasil nekako tako: Yoga je zaustavitev spreminjajočih stanj uma.

Joga je stanje popolne pozornosti v katerem um miruje.

Joga je torej umiritev uma, katerega narava je hitra in nemirna. Naš cilj je ukrotiti nemirni um, ki vedno brska po preteklosti (se vznemirja) ali pa beži v prihodnost (ga je strah), ga uloviti in dati pod kontrolo v sedanji trenutek in prostor.

Kaj joga NI?

Joga ni religija. Samo zato, ker joga izvira iz Indije, ne pomeni, da moramo postati hinduisti, da bi jo lahko izvajali. V bistvu se od hinduista niti ne pričakuje, da bo izvajal jogo. Joga ne zahteva od nas, da smo pripadniki določene religije, niti ne zahteva da imamo določena prepričanja. Če jih pa že imamo, jih joga ne izpodbija. Vsak lahko vadi jogo in točka na kateri začne, je zelo osebna in individualna - odvisno od tega kje se posameznik v življenju trenutno nahaja.

 

Tehnike joge lahko prakticirajo ljudje vseh verskih in drugih prepričanj, da bi razvili svoj maksimalni potencial. Patanjali v svojih Joga Sutrah ni nikoli omenjal joge kot hindujske kulture, zapisal pa je, da je Joga Univerzalna kultura - Kultura Univerzuma!

"The meaning of our self is not to be found in its separateness from God and others, but in the ceaseless realization of yoga, of union."

 

 

RABINDRANATH TAGORE

Dom glasbe in joge NILAYA

Sven Marković, s.p.

Olimje 38, 3254 Podčetrtek

nilaya.info@gmail.com

Web design: Monja&Wix

©All rights reserved 

2024

bottom of page