top of page

Kratka zgodovina joge

Joga je izjemno kompleksna znanost. Sestavlja jo veliko število tehnik in disciplin, ki so se razvijale skozi več kot pet tisočletij. Najstarejše sledi vezane na prakso joge so najdene med arheološkimi izkopaninami napredne Harapske civilizacije iz doline Inda (Indo-Sarasvati doline), na področju današnje zahodne Indije in Pakistana. Tukaj so najdeni motivi človeka, kako sedi v Padmasani - lotosu, ne ve se pa zagotovo, če je to bil del jogijske prakse ali samo način na kateri so sedeli in obavljali svoje vsakodnevne aktivnosti. Verjame se, da so Vede (drevno znanje) prav tako nastale v Indo-Sarasvati dolini.

Obstajajo različne šole joge. 

 

Osnovna praksa večine jogijskih šol je asana. To so različne Hatha yoga šole: Ashtanga yoga, Iyengar yoga, Vinyasa yoga, Shivananda yoga, Biharska šola yoge, Jivamukti joga itd. Ti sistemi se razvejujejo še naprej in ustvarjajo se novi. To je normalno in naravno. Narava, človek s svojim delovanjem, pa tudi sistemi, tehnike in metode joge so v konstantnem evolucijskem ciklosu, saj se prilagajajo modernemu človeku z novimi problemi in potrebami. Eden od njih je sistem Integralne vinyasa yoge Snježane Nine Vukas, ki ga pri vodenju vadbe uporabljamo pri nas.

Zgodovina Vinyasa Yoge

Učitelji

Začetek Vinyase ima korenine v Indiji, čeprav so mnoge Vinyasa yoga sisteme razvili neindijski yoga učitelji na zahodu. Nastali so kot simbioza indijske jogijske tradicije in moderne dobe oziroma novih spoznanj in življenjskih navad, da bi se jogijske discipline približale in prilagodile sodobnemu zahodnemu človeku.

Začetnik in oče moderne joge je T. Sri Krishnamacharya, ki je med prvimi spregovoril o tako imenovanih vinyasah - prehodih med asanami - ter terapevtskem in zdravilnem učinku joge na posameznikovo telo. Njegovi najbolj poznani učenci so bili P. Jois, B. K. S. Iyengar ter njegov sin T. K. V. Desikachar. Prvi je utemeljil vinyasa sistem v svoji Ashtanga vinyasi, drugi pa v Iyengar yogi. Krishnamacharya je kmalu opustil Ashtanga vinyaso in večino svojega življenja razvijal Terapevtsko jogo. S tem je pomagal ozdraviti veliko ljudi. Z razvijanjem joge kot terapije je nadaljeval njegov sin Desikachar v svoji Viniyogi. Njegov najzvestejši učenec je Mark Witwell (Heart of Yoga). Pomembno je omeniti tudi Indro Devi - prvo žensko učenko Krishnamacharye, rusinjo, ki je jogo poučevala predvsem v Ameriškem Hollywoodu.

Njihovi učenci so v prejšnjem stoletju prišli v Indijo iz zahoda ter prinesli nazaj znanje in razširili jogo po celem svetu. Začeli so razvijati svoje sisteme, prilagojene zahodnjakom in našemu načinu življenja. Različni vinyasa flow stili so med drugimi Prana flow, Jivamukti yoga, Anusara yoga, Dharma yoga itd. Večina novih vinyasa stilov se ne razlikuje veliko od tradicionalne ashtange P. Joisa, obstaja pa nekaj vizionarjev kot je Shiva Rea, zaradi katere ima Vinyasa yoga danes veliko večji pomen. 

Na slikah po vrsti: Sri T. Krishnamacharya, Sri K. Patabhi Jois, Shiva Rea in moja učiteljica Snježana Nina Vukas.

Dom glasbe in joge NILAYA

Sven Marković, s.p.

Olimje 38, 3254 Podčetrtek

nilaya.info@gmail.com

Web design: Monja&Wix

©All rights reserved 

2024

bottom of page